Yoğurt Nasıl Yapılır?

En iyi yoğurdun çiğ sütten yapılabileceğini söyleyerek başlayalım.
Öncelikle süt yağının tabana yapışmaması için kalın tabanlı tencereleri tercih edin. Tencerenizi bir bardak su ile çalkalarsanız, sütün tencere dibine yapışmasını önlersiniz.

Sütü bir taşım (köpürüp taşma noktasına gelinceye kadar ) ısıtın.
Tencereye bir tahta kaşık koyarsanız sütün taşmasını engellersiniz. Sütü kaynattıktan sonra mayalamak için yaz mevsiminde 43, kış mevsiminde ise 45 dereceye kadar soğutmalısınız. Derece yardımıyla ya da annelerimiz usulü serçe parmağınız ile sıcaklığı kontrol edebilirsiniz.7 saniye içinde tuttuğunuzda parmağınız yanmıyorsa tamamdır.

43-45 dereceye kadar soğuttuğunuz süte % 1 oranında ( 5 kg süt için 50 gram) mayalık yoğurt ilave edin. Mayayı ılık süt ile karıştırıp koyarsanız maya sütün heryerine eşit dağılacağı için yoğurdunuzun kıvamı daha iyi olacaktır. Sütü mayaladıktan sonra üzerini kapak ile değil kağıt havlu ile kapatıp etrafını sıkıca sarın. 4-5 saat sonra yoğurdun tutup tutmadığını kontrol edip soğuması için üzerini açın. Buzdolabına koyacak ısıya düştüğünde kapağı kapatıp buzdolabına koyabilirsiniz. Minimum 12 saat buzdolabında bekledikten sonra yoğurdunuz yemeye hazırdır, afiyet olsun :)