Tereyağ Nasıl Yapılır?

Doğal tereyağ sağlığımıza en faydalı yağlardan birisidir. Tam aradığınız lezzette ve doğallığından emin olduğunuz bir tereyağını evinizdeki imkanlarla, üstelik özel hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca hazırlayabiliriz.
Bizim önerimiz tabii ki hazır kremalarla değil taze çiğ süt kaymağı ile tereyağ yapılmasıdır.
Sütü sağlığınız açısından kullanmadan önce zaten kaynatmalısınız. Kaynama sırasında sütün üzerinde oluşan yağlı kaymakları alıp biriktirebilirsiniz .Yoğurt yaparken sütün üzerinde oluşan kaymakları da, yoğurdun kendi kaymağını da aynı şekilde kullanabilirsiniz. Her seferinde topladığınız kaymakları kapaklı bir kap içerisinde derin dondurucuda saklamayı unutmayın. Tereyağı yapımına karar verdiğinizde malzemenizi önce oda sıcaklığına getirin. Hammaddenizi tereyağı oluşana kadar çırpmanız için iki farklı yöntem önerebiliriz:

  • Malzemeyi kapaklı bir cam kavanoza koyun, kapağını sıkıca kapatın ve kıvamı koyulaşana kadar 15-20 dakika boyunca sallayın.
  • Malzemeyi derin bir kabın içine koyun, el blenderi veya mutfak robotu ile orta hızda yağın ayrıştığını görene kadar çırpın.

Kaymak yağı ayrıştığında içerisine çok az soğuk su ekleyip tekrar çırpın. Su ve yağ ayrıştığında tereyağınız hazır demektir. Bir süzgeç veya tülbent yardımıyla, fazla suyun çıkması için kaşıkla bastırarak tereyağınızı süzün. Dilerseniz tereyağına bu aşamada tuz ekleyebilir, çeşitli otlar ve baharatlarla da çeşnilendirebilirsiniz. Ev yapımı tereyağı çok çabuk bozulur, bu sebeple ya çabuk tüketmeli ya da buzlukta saklamalısınız.